A. Bagočiūnaitės-Paukštienės teatrinių objektų paroda

Unikaliuose Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus rūsiuose lapkričio 6 d. buvo atidaryta Aušros Bagočiūnaitės-Paukštienės teatrinių objektų paroda. Lankytojus ji kvietė iki lapkričio 22 d.

Teatrinių objektų parodos pavadinimą nulėmė A. Bagočiūnaitės-Paukštienės spektaklis „Baisiai graži pasaka“, iš kurio dekoracijų bei lėlių gotikiniame namo-muziejaus rūsyje ir susidėliojo šis kiek makabriškas, šiurpokas, mistinis pasaulis. Eksponuoti teatrinius objektus kaip muziejinius eksponatus jau savaime paradoksali užduotis. Lėlių spektaklis yra gyvas darinys: jame vaidina aktoriai, kartu su šviesa, muzika jie atgaivina lėles, išjudina scenoje esančius daiktus; tuo tarpu eksponuojami galerijoje jie tampa negyvi, sustingę. Parodos autorei norėjosi atrasti būdą muziejinėje erdvėje sukurti teatrinę atmosferą, per nuotaiką, emociją atgaivinti vienišus, aktoriaus rankų nevaldomus objektus.

Parodos pavadinime supuolę žodžiai „baisiai“ ir „gražu“ išreiškia du labai skirtingus, bet tuo pačiu ir neatsiejamus dalykus – grožį ir baimę. Kartais tai, kas baisu, yra ir labai gražu. Ir atvirkščiai. Pagal lietuvių liaudies pasaką sukurtame spektaklyje yra daug fantastinių, siaubo elementų, tačiau juo režisierė ir dailininkė nesiekė išgąsdinti, o tiesiog padėti pažinti tai, ko bijai, prisijaukinti baimę, patirti tam tikrą iniciacijos ritualą. Tokia ir ši paroda – ne betikslis siaubo kambarėlis, o veikiau kelionė į svetimą, nepažįstamą pasaulį, kuriame veriasi mitologijos išmintis ir skleidžiasi kasdienybės grožis. O kasdienybė, kaip ir kaskart naujai išauštanti diena, yra persunkta nežinomybės. Ir tuo baugi. Beigi graži.

„Baisiai gražu“ yra viena iš keturių jubiliejų švenčiančios menininkės kūrybai pristatyti skirtų parodų. Skalvijos kino centre lapkričio 1-15 d. veikia A. Bagočiūnaitės Paukštienės plakatų paroda „Premjera!“; Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerijoje „Vėjas“ (Vilniaus mokytojų namai) lapkričio 5 d. – gruodžio 5 d. eksponuojamoje parodoje „Paišiniai“ pristatomi jos scenografijos eskizai, o Vilniaus teatre „Lėlė“, kuriame dailininkė produktyviai dirba jau trečią dešimtmetį, surengtoje parodoje „Šalia“ lapkričio 10-30 d. galima apžiūrėti jos tapybos bei grafinio dizaino darbus.

Aušra Bagočiūnaitė-Paukštienė 1978 m. baigė meninio apipavidalinimo specialybę Stepo Žuko taikomosios dailės technikume. 1978-1984 m. Vilniaus dailės akademijoje studijavo scenografiją. Nors pati dailininkė teigia nesanti nei scenografė, nei režisierė, nei tapytoja, nei grafikos dizainerė, jos kūrybos amplitudė išties plati, apimanti visas išvardintas sritis ir dar daugiau. Ji sukūrė scenografiją daugiau nei 20 spektaklių, du iš jų režisavo pati („Pasvydo“, „Baisiai graži pasaka“); taip pat yra ne vieno LTV videospektaklio dailininkė, plakatų, leidinių dizaino, iliustracijų autorė. Menininkė buvo įvertinta tarptautiniame teatro plakato konkurse, Auksiniu scenos kryžiumi už spektaklį „Daktaras Dolitlis“; jos iliustruotą N. Indriūnaitės knygą „Baltos pasakos“ Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius pripažino meniškiausia metų knyga.