Airių dailininko Tom Byrne paroda nukeliama

"Marcelė Kubiliūtė (1898.07.28 – 1963.06.13)" (2019). Marcelė Kubiliūtė – garsi Lietuvos žvalgė, spaudos ir visuomenės veikėja, viena aktyviausių Vilniaus vadavimo sąjungos narių, Vyčio Kryžiaus, Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino, Vytauto Didžiojo ordinų, Šaulių žvaigždės kavalierė. Per nacių okupaciją gelbėjo žydus. Prasidėjus antrai sovietų okupacijai suimta. TSRS Ypatingojo pasitarimo prie NKVD sprendimu nuteista 5 m. tremties. Grįžusi iš tremties nuo 1950 m. iki 1956 m. gyveno ir dirbo Tauragėje. Rėmė tremtinius ir politinius kalinius. Palaidota Vilniuje, Rasų kapinėse, šalia Lietuvos savanorių. Paveikslas eksponuojamas Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje.

Airių dailininko Tom Byrne parodą „Dviejų modernių tautų stiprybės šaltinis. Lietuva ir Airija dailininko akimis“, turėjusi būti atidaryta kovo 17 d., yra nukeliama.

Paroda skirta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui ir Airijos globėjo Šv. Patriko dienai paminėti.

Kaip pats teigė, dailininkas yra įsitikinęs, kad geriausiai tautos istoriją atspindi jos herojų, intelektualų ir dvasinių lyderių veidai. Parodoje išvysite Lietuvos ir Airijos iškilių asmenybių portretų. Darbų katalogą su aprašais galite atsiversti čia.

Tom Byrne gimė 1962 m. Dubline. Studijavo Dun Laoghaire meno ir dizaino koledže, kuris seka revoliucine 20 a. pirmos pusės Bauhaus meninio ugdymo tradicija, integruojančia amatą, meną ir technologijas.

T. Byrne nuomone, „religija, politika ir garsenybės mano kūryboje įkūnija vienodai svarbius vaidmenis“. Didelis jo susidomėjimas šiuolaikinėmis aktualijomis, susiliejęs su pankų mentalitetu, dvasingumo ir populiariosios kultūros išmanymas suformavo jį, kaip šiuolaikinį menininką, artimai susijusį su supančiu pasauliu ir kasdienybėje įžvelgtą grožį paverčiantį tapybiniu apibendrinimu.

Didelę įtaką T. Byrne kūrybai padarė Samuel Beckett ir Jameso Joyce kūryba. Pagarbą šiems garsiems Airijos rašytojams ir kitoms istorinėms asmenybėms jis išreiškė verizmo stiliumi, pasižyminčiu smulkmenišku atvaizdavimo realizmu ir naudotu senovės Romos portretuose, ir, naudodamas laisvus teptuko potėpius, storų pigmento sluoksnių dengimo ant drobės techniką ir labai ryškią spalvų paletę, sumodernino jį.

T. Byrne istorinių portretų serija buvo eksponuota Lissadell House Co. Sligo, Dublino City Assembly House (Irish Georgian Society) ir Luan galerijoje Athlone mieste.

Tom Byrne stilius labai unikalus. Jis sukuria prabangias tekstūras niuansuotuose, sodriuose dažų ir struktūrizuotuose spalvų sluoksniuose, atitinkančius jo paties estetinius potyrius. Nepaprasti spalvų sūkuriai perteikia sodrius bei prabangius tonus. Menininkas taip pat naudoja vašką, norėdamas sukurti švytintį, apčiuopiamą paviršių, kuris sukuria daugiajutiminį potyrį, įkvepiantį žiūrovą ne tik pamatyti, bet ir pajusti eksponatą.

Parodos partneriai:
Airijos ambasada Lietuvoje
Lietuvos Respublikos ambasada Airijoje
Leidykla – spaustuvė „Piko valanda“
Įmonė „M&V TRANSPORT“
Marijampolės kultūros centras

Tom Byrne exhibition IN THE SPRING OF TWO MODERN NATIONS: PORTRAITS OF IRISH AND LITHUANIAN HISTORY
at Marija and Jurgis Šlapelis House-Museum

Commemorating the 30th anniversary of the Day of the Restoration of Independence of Lithuania and the Patron saint of Ireland – St. Patrick’s Day.
The catalogue of the paintings with descriptions please open here.

Tom Byrne was born in Dublin in 1962. He studied at Dun Laoghaire College of Art and Design, where he trained in the Bauhaus tradition, a revolutionary 20th century school of artistic training which integrated craftsmanship, art and technology.

Byrne describes, „religion, politics and celebrity all play equally important roles in my work“. His strong interest in current affairs along with his punk mentality merges to create an artist who is in tune with the world around him. Informed by spirituality and popular culture alike, the artist thinks of himself as a contemporary artist first and foremost, selecting beauty from everyday experience and channelling it into painterly abstractions.

Byrne is highly influenced by the writings of Samuel Beckett and James Joyce. Byrne pays homage to these leading Irish writers in his paintings throughout his portrait series, depicting these intellectuals in a „veristic“ manner. This verism harks back to ancient Roman portraits, characterized by the inclusion of minuscule details including all the furrows and wrinkles of the skin. He modernizes this technique with loose brushstrokes, occasional impasto, and a very vibrant palette. Byrne’s Portrait series have been exhibited at Lissadell House Co. Sligo, City Assembly House (Irish Georgian Society) Dublin, and the Luan Gallery Athlone to name a few.

Tom Byrne’s style is very unique, he creates luxurious textures in nuanced, lush layers of paint and structured layers of colour, mediated by his own aesthetic experiences. Swirls of jewel-like colours transcend opaque, opulent washes of tone. Furthermore, he utilizes wax to create a luminous tangible surface which creates a multi-sensory experience, engaging the viewer not just on a visual level, but through a tactile experience as well.

More about the author.

Exhibition partners:
Embassy of Ireland to Lithuania
Embassy of the Republic of Lithuania to Ireland
Publishing and printing house „Piko Valanda“
Enterprise M&V TRANSPORT
Marijampolė Culture Center