Europos kapinių savaitės renginiai

Europos kapinių savaitės renginiai

Rugsėjo 16 d. Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje vyko virtualios parodos „Menininkų kalneliai Senosiose Rasose“ pristatymas. Po jo – pokalbis „Gyvenimas kaip akordas“, skirtas XX a. pradžios lietuviškos muzikos ir teatro kūrėjams pagerbti. Diskusiją vedė Jūratė Burokaitė, Vida Girininkienė ir Kšištof Tolkačevski.

Senųjų Rasų nekropolyje palaidoti 34 rašytojai, 26 skulptoriai ir architektai, 11 aktorių ir režisierių, 14 profesionalių kompozitorių, muzikų ir dainininkų, 4 fotografai, 4 įvairiose kultūros ir publicistikos srityse dirbę knygų leidėjai, 28 visose meno srityse pasireiškė kultūros darbuotojai. Šis sąrašas dar bus papildytas, nes tyrimai atskleidžia vis naujų duomenų.

Ši paroda – ne tik priminimas, bet ir bandymas čia palaidotųjų atminimą įprasminti per savo pačių patirtį ir darbus. Fotografo Antano Grinčelaičio 1998–2016 metų nuotraukose Rasos, paskendusios rūke, užtemdytos medžių ar pralinksmintos pavasarį besikalančių gėlių galvučių, primena parką, kuriame norisi ne liūdėti, o vaikščioti. Kaip ir XIX amžiuje, kai jos buvo mėgstama vilniečių pasivaikščiojimo vieta, papildžiusi miesto žaliuosius plotus. Dabar gi netekę medžių antkapiniai paminklai atrodo dar labiau griūvantys ir šaukiantys padėti.

Ne visų čia palaidotų asmenų nuotraukas ar antkapinius paminklus sudėjome. To ir nesiekėme. Atrinkome tuos, kurie turėjo įtakos savo kartai, apie kuriuos jungėsi didesnės ar mažesnės bendruomenės ir kurie iki šiolei jautriai tebevirpina mūsų sielas.

Antano Grinčelaičio nuotraukų vaizdus papildo dailininko Vladislavo Zahorskio Rasų kapinių antkapinių paminklų piešiniai, saugomi Lietuvos nacionaliniame muziejuje, nuotraukos iš Lietuvos valstybės istorijos archyvo, Marijos ir Jurgio Šlapelių namo-muziejaus fondų, senosios periodikos ir Vidos Girininkienės asmeninės kolekcijos.

Rugsėjo 16 d., 16 val. Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje (Pilies g. 40, Vilnius) virtualioje parodoje „Menininkų kalneliai Senosiose Rasose“ pavaikščiosime senųjų kapinių takeliais, palypėsime į kalnelius, anuomet turėjusius savo pavadinimus. Žymiausias jų – Menininkų nekropolis Literatų kalnelyje. Peržengsime laiko ribas, senojo Šlapelių namo erdvėje pabūsime su tais, kuriuos vienijo idealai, kultūra ir Tėvynė.