Hepeningas VIL.-KAZ.

Hepeningas VIL.-KAZ.

Gruodžio 18 d. Jurgio ir Marijos Šlapelių muziejuje Vilniuje vyko fotografo Sauliaus Paukščio ir kompozitoriaus Gintaro Sodeikos hepeningas, inspiruotas Kazachstano respublikos gamtos ir vaizdų. Sauliaus Paukščio fotografijos, kuriose naujosios Kazachstano sostinės Astanos architektūra ir žmonės ir Gintaro Sodeikos kūrinys VIL. – KAZ., kurį autorius atlieka egzotišku elektroniniu instrumentu Thermenvox, kuris garsą generuoja reaguodamas į žmogaus skleidžiamas elektromagnetines bangas.

“Kazachstanas susikūrė senosios klajoklių kultūros pagrindu ir jam neblogai sekasi. Žmonių pragyvenimo lygis Vidurinėje Azijoje pats aukščiausias. Santykiai su Kazachstanu  – nuoširdūs ir sparčiai vystosi – visomis prasmėmis. Metinė Lietuvos prekybos apyvarta su Kacahstanu siekia pusę milijardo eurų”, – per hepeningo pristatymą Vilniuje, Šlapelių muziejuje kalbėjo buvęs Lietuvos ambasadorius Kazachstane Rokas Bernotas.

Kazachstane dirba lietuvių architektai, lietuviai prekiauja statybinėms medžiagomis, buities įranga, dirba IT specialistai, medikai. Patys kazachai atviri viskam, kas nauja.

Per hepeningo pristatymą kalbėjęs ambasadorius Rokas Bernotas ir Kazachstano diplomatai pabrėžė, kad Kazachstanas tampa modernia, šiuolaikiška šalimi. Knygą „G GLOBAL – globalus pasaulis“ lietuvių kalba išleidęs šalies prezidentas Nursultanas Nazarbajevas stengiasi kurti patrauklios šalies įvaizdį. Prezidentas yra subūręs tarptautinę patarėjų grupę – joje buvęs Lenkijos prezidentas Aleksandras Kwasnesvkis, buvęs Europos komisijos vadovas Romano Prodi, Didžiosios Britanijos premjeras Tony Bleras, jį konsultuojantys pačiais įvairiausiais klausimais.

Naujoji šalies sostinė Astana – Kazachstano fenomenas, buvęs žemdirbių miestas Celenogradas per dešimtmetį tapo moderniu miestu. Žymūs architektai iš viso pasaulio Astanoje rado erdvę ir galimybes savo kūrybai realizuoti – modernūs, stiklo ir plieno statiniai, erdvūs bulvarai ir daugybė fontanų.

„Astanos erdvės ir formos – tiesiog užburiančios, o ir žmonės labai malonūs – tiesiog visur daugybė šypsenų“, – apie savo idėją surengti meninį hepeningą pasakojo fotografas Saulius Paukštys. „Tiesa, klimatas šaltas čia atšiaurus – minus 40 laipsnių šalčio ne retenybė. Šalies šiaurėje nėra kalnų, vėjas įsibėgėja nuo arkties ir atlekia su didžiule jėga ir košia kiaurai“, – sakė jis.

S. Paukštys pasakojo, jog vasaromis Astanoje – virš 30 laipsnių. Visame mieste aibė fontanų ir alėjų. „Sakoma, kad jeigu kazachai neturėtų naftos ir dujų, galėtų puikiai verstis su saulės ir vėjo energija. Šito gero čia labai daug“, – teigė jis.

„Prakalbus apie Kazachstaną daugelis pagalvoja apie gyvenimą jurtoje…. Tačiau Kachastanas – šiuolaikiška šalis, jurtas galima pamatyti tik tradicinėse kazachų šventėse. O stepių erdvės, besitęsiančios šimtus kilometrų – tikras įkvėpimas menininkui. Grojimas Thermenvox instrumentu – labai tinkamas tokiam erdvių ir gamtos jėgų ir progreso perfrazavimui – perteikimui“, – kalbėjo kompozitorius Gintaras Sodeika.

Ambasadorius Rokas Bernotas pabrėžė, jog meninis įspūdis – vienas svarbiausių žmonių bendravime, o kalbant apie skirtingų kultūrų bendravimą – kultūrinis aspektas ne mažiau svarbus nei verslo santykiai.

Šis dviejų menininkų sukurtas hepeningas – šio teiginio ryškus pavyzdys.