Kviečiame apsilankyti slovakų dailininko Michalo Škrovinos paveikslų parodoje „Mano gyvenimo pasakojimai kitoje stiklo pusėje“. Paveikslai tapyti senaja Hinterglasmalerei (tapyba ant kitos stiklo pusės) technika.
M. Škrovina suorganizavo ne vieną personalinę parodą savo šalyje ir užsienyje, dalyvavo kolektyvinėse parodose, jo darbai saugomi Nacionaliniame Slovakijos muziejuje ir Nacionalinėje galerijoje, kituose Slovakijos muziejuose bei Nacionaliniame muziejuje Prahoje. Lietuvoje šio menininko darbai eksponuojami pirmą kartą.
Parodos atidarymas – gegužės 25 d., 17 val.
Paroda veiks iki birželio 25 d.
Slovakų dailininkas Michalas Škrovina (g. 1940 m.) gimė šiaurės vakarų Slovakijoje, Martino mieste.
Baigė architektūros studijas Bratislavoje, vėliau trejus metus studijavo Prahos vaizduojamųjų menų akademijoje. Visą gyvenimą domisi vaizduojamuoju menu. Piešia ir tapo nuo pat vaikystės.
Parodoje eksponuojami dailininko kūriniai tapyti ant stiklo, senąja Hinterglasmalerei (tapyba
ant kitos stiklo pusės) technika. Dailininkas tapo ir ant medžio, taip pat iš medžio gamina spalvotas figūrėles ir žaislus.
M. Škrovinos paveiksluose gausu istorijų – visi šie pasakojimai atkeliavo iš vaikystės, jaunystės ir vėlesnių patirčių.
Slovakijoje tapybą ant stiklo ypač mėgo liaudies menininkai. Šie daugiausiai tapė religinės tematikos paveikslus. Pirmieji M. Škrovinos ant stiklo tapyti paveikslai taip pat vaizdavo religinius siužetus: Marija su kūdikiu, Paskutinė vakarienė, Jona ir banginis, šv. Jurgio kova su slibinu ir kt. Tačiau didžioji dalis šio dailininko paveikslų – pasakojimai iš gimtojo krašto, susiję su šeima, taip pat kaimo žmonių kasdienybe, šventėmis ir tradicijomis, konkrečiais žmonėmis, kuriuos sutiko būdamas vaikas (ar girdėjo apie juos iš vyresnių žmonių pasakojimų) ir kurių gyvenimai jam paliko neišdildomą įspūdį. Prisiminimai dažnai persipina su sapnais, šeimos istorija, kelionių po pasaulį įspūdžiais ar savaip perpasakotais mitais bei legendomis. Dailininkas neabejingas kultūros paveldui, ypač liaudies architektūrai ir jos suformuotam kraštovaizdžiui, kurio šiandien lieka vis mažiau. Dažnai dailininko tapytos istorijos vaizduojamos šiame nykstančiame kraštovaizdyje.
Senoji Hinterglasmalerei tapybos technika Slovakijoje ir aplinkiniuose kraštuose išpopuliarėjo XVIII–XIX a. Ši technika ypatinga tuo, jog pirmiausia yra nupiešiami pagrindiniai kontūrai ir smulkios detalės, kurios pabaigoje užtapomos. Piešiama vienoje stiklo pusėje, o į paveikslą žiūrima iš kitos pusės. Tapyboje naudojama tempera, maišyta su specialiais klijais, skirtais dažams surišti. Pačioje pabaigoje išdžiūvęs paveikslas padengiamas apsauginiu bičių vaško sluoksniu.
M. Škrovina suorganizavo ne vieną personalinę parodą savo šalyje ir užsienyje, dalyvavo kolektyvinėse parodose, jo darbus savo kolekcijose turi Nacionalinis Slovakijos muziejus bei Nacionalinė galerija, kiti Slovakijos muziejai bei Nacionalinis muziejus Prahoje. Dailininkas gyvena ir kuria Bratislavoje.
Parodoje „Mano gyvenimo pasakojimai kitoje stiklo pusėje“ eksponuojami paveikslai priklauso dailininko sūnaus Michalo Škrovinos jaun. šeimos, šiuo metu gyvenančios Vilniuje, kolekcijai. Tai – pirmoji šio menininko paroda Lietuvoje.
Galite parodą aplankyti ir virtualiai: