Marijos ir Jurgio Šlapelių šeima į namą Pilies g. 40 įsikėlė 1926-aisiais, – šiais metais minime šimtą metų nuo garbios šeimos kurtos istorijos šioje Vilniaus vietoje. Dabar šeimos istoriją skaitome knygose, laiškuose, regime nuotraukose ir girdime amžininkų prisiminimuose.
Mirus Jurgiui Šlapeliui, dukrai Laimutei su vyru diplomatu Kazimieru Graužiniu gyvenant Romoje, vėliau – Urugvajuje ir Argentinoje, o Gražutei Šlapelytei-Sirutienei su vyru Aloyzu bei broliu Skaistučiu pasitraukus nuo sovietų valdžios į Vakarus (1944 liepą – į Vokietiją ir po kelių metų – JAV), iki pat mirties 1977-aisiais, Marija Šlapelienė liko gyventi dviejuose nacionalizuotų savo namų kambariuose.
Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, JAV gyvenanti Gražutė Šlapelytė-Sirutienė atgavo nacionalizuotą tėvų namą. Vykdydama dar sovietiniais metais sudarytą Mamos testamentą šį turtą ji padovanojo Vilniaus miestui su sąlyga, kad jame būtų įrengtas Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus.
Jo pagrindą sudaro Marijos Šlapelienės saugoti, dukters Gražutės ir anūkės Mildos Graužinis dovanoti šeimos daiktai, knygos, dokumentai ir ikonografinė medžiaga.
Informacija pildoma

