Artistinių iniciatyvų festivalis „Salve“, kartu su Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejumi kviečia dalyvauti autorinių atvirukų parodoje XX amžiaus pradžios Vilniaus lietuvių kultūrinei veiklai atminti.
Marijos Šlapelienės lietuvių knygynas, veikęs Vilniuje 1906–1949 metais, buvo viena iš kultūros erdvių mieste, kuri savaip vienijo ir telkė ne tik Vilniaus, Vilnijos, bet ir visos Lietuvos šviesuomenę. Knygynas pradėjo veikti sunkiu mūsų kultūrai metu, po carinės Rusijos ilgamečio spaudos lietuviškais rašmenimis draudimo. Šlapeliai organizavo lietuviškų knygų prekybą ir leidybą, jų namuose susitikdavo, bendravo Vilniaus lietuvių inteligentija: aktoriai, dailininkai, literatai, leidėjai, muzikai, dvasininkai, gydytojai, inžinieriai ir studentai.
Šlapeliai buvo ir vieni pirmųjų lietuviškų atvirukų leidėjų. Knygyno parengtuose „laiškeliuose“ – ne tik šventinių linkėjimų atvirukai, bet ir asmenybių – kunigo Juozo Tumo, rašytojo Gabrieliaus Landsbergio-Žemkalnio ir kt. portretai, pirmųjų lietuvių dailės parodų darbų reprodukcijos, Pauliaus Galaunės, Petro Rimšos, Antano Jaroševičiaus kūriniai.
Kviečiame dailininkus ir filokartininkus savitai pratęsti šią Šlapelių pradėtą veiklą – sukurti atvirukų tema „Spausdintas žodis“, skirtų M. Šlapelienės lietuvių knygynui ir jo lankytojams, Vilniaus miestui ir miestelėnams, lietuviškų knygų autoriams bei leidėjams, daktarui Jonui Basanavičiui, inžinieriui Jonui Vileišiui bei jo leistiems laikraščiams „Vilniaus žinios“, „Lietuvos žinios“, Antanui Smetonai ir jo įkurtam laikraščiui „Lietuvos aidas“ bei tų leidinių bendradarbiams – rašytojams, žurnalistams, dailininkams ir politikams.
Taip pat darbus galima patiems pristatyti į muziejų darbo laiku.
Apie M. Šlapelienės lietuvių knygyną informacijos rasite ir Adomo Mickevičiaus bibliotekos interneto svetainėje.