Autorinių atvirukų paroda „Spausdintas žodis“

Autorinių atvirukų paroda „Spausdintas žodis“

Artistinių iniciatyvų festivalis „Salve“, kartu su Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejumi kviečia dalyvauti autorinių atvirukų parodoje XX amžiaus pradžios Vilniaus lietuvių kultūrinei veiklai atminti.

Marijos Šlapelienės lietuvių knygynas, veikęs Vilniuje 1906–1949 metais, buvo viena iš kultūros erdvių mieste, kuri savaip vienijo ir telkė ne tik Vilniaus, Vilnijos, bet ir visos Lietuvos šviesuomenę. Knygynas pradėjo veikti sunkiu mūsų kultūrai metu, po carinės Rusijos ilgamečio spaudos lietuviškais rašmenimis draudimo. Šlapeliai organizavo lietuviškų knygų prekybą ir leidybą, jų namuose susitikdavo, bendravo Vilniaus lietuvių inteligentija: aktoriai, dailininkai, literatai, leidėjai, muzikai, dvasininkai, gydytojai, inžinieriai ir studentai.

Šlapeliai buvo ir vieni pirmųjų lietuviškų atvirukų leidėjų. Knygyno parengtuose „laiškeliuose“ – ne tik šventinių linkėjimų atvirukai, bet ir asmenybių – kunigo Juozo Tumo, rašytojo Gabrieliaus Landsbergio-Žemkalnio ir kt. portretai, pirmųjų lietuvių dailės parodų darbų reprodukcijos, Pauliaus Galaunės, Petro Rimšos, Antano Jaroševičiaus kūriniai.

Kviečiame dailininkus ir filokartininkus savitai pratęsti šią Šlapelių pradėtą veiklą – sukurti atvirukų tema „Spausdintas žodis“, skirtų M. Šlapelienės lietuvių knygynui ir jo lankytojams, Vilniaus miestui ir miestelėnams, lietuviškų knygų autoriams bei leidėjams, daktarui Jonui Basanavičiui, inžinieriui Jonui Vileišiui bei jo leistiems laikraščiams „Vilniaus žinios“, „Lietuvos žinios“, Antanui Smetonai ir jo įkurtam laikraščiui „Lietuvos aidas“ bei tų leidinių bendradarbiams – rašytojams, žurnalistams, dailininkams ir politikams.

Reglamentas:

  1. Darbai. Parodai galima pristatyti 1–3 darbus. Formatai: A6, A5, A4. Atlikimo priemonės įvairios: akvarelė, pastelė ir kitos tapybinės priemonės, įvairios grafikos technikos, skaitmeninė grafika ir kt.
  2. Paroda. Vertinimo komisijos atrinkti įdomiausi darbai bus eksponuojami Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje. Paroda bus atidaryta 2021 m. rugpjūčio 20 d. Taip pat paroda bus skaitmeninta ir pristatyta virtualiai muziejaus interneto svetainėje. 
  3. Leidyba. Bus išleistas dvylikos atvirukų rinkinys ir visų parodos dalyvių sąrašas. Parodos rengėjai įgyja teisę atsiųstus darbus publikuoti nekomerciniais tikslais informaciniuose leidiniuose, internete ir kt.
  4. Apdovanojimai. Parodos vertinimo komisija atrinks tris įdomiausius darbus, kurių autoriams bus įteikti originalūs prizai bei diplomai. Visi parodos dalyviai bus apdovanoti atvirukų rinkiniu. Diplomais įvertinti autorių darbai lieka muziejui.
  5. Darbų pristatymas ir grąžinimas. Ant kiekvieno parodai siunčiamo darbo autorius nurodo darbo pavadinimą, atlikimo techniką, metus, savo pašto adresą ir elektroninio pašto adresą. Taip pat autorius turi nurodyti, ar pageidauja, kad darbas po parodos būtų grąžintas, ar neatlyginamai dovanojamas Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejui.
  6. Paštas. Darbai parodai siunčiami paštu iki 2021 m. rugpjūčio 2 d.
    Adresas: Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus. Pilies g. 40, LT-01123, Vilnius.

Taip pat darbus galima patiems pristatyti į muziejų darbo laiku.

Apie M. Šlapelienės lietuvių knygyną informacijos rasite ir Adomo Mickevičiaus bibliotekos interneto svetainėje.