Gaivos Paprastosios paroda „Kitoks pasaulis“

Gaivos Paprastosios paroda „Kitoks pasaulis“

Kovo 22 d. – balandžio 12 d. muziejuje vyko Gaivos Paprastosios tapybos darbų paroda „Kitoks pasaulis“.

Nyderlanduose gyvenanti menininkė Gaiva Paprastoji parodoje eksponavo senoviška technika – kiaušinine tempera ant medžio – nutapytus darbus.

Šie darbai, praėjusiais metais pirmą kartą atvežti į Lietuvą, jau buvo eksponuoti „Aukso pjūvio“ galerijoje Kaune. „Kaip kalnas ateina pas Mahometą…“, –  juokiasi autorė, turėdama omeny vilniškius draugus ir meno gerbėjus, laukusius parodos atvykstant į  jų miestą. „O  rimtai kalbant, tai man labai džiugu atvežti darbus į šį romantikų tradicijos miestą. Tikiuosi, kad romantikų dvasia čia dar gyva ir save manyje atpažins“.

„Nereikia būti kultūros istoriku, kad žinotum, jog romatikai gynė žmonių teisę į mitus ir pasakas, į aistras ir svajones… į poeziją ir kūrybą. Jei ne svajotojai filomatai Vilniaus universitete, ne Adomas Mickevičius, vėliau – Jonas  Basanavičius ir jo pasekėjai, jei ne tokie žmonės kaip Marija ir Jurgis Šlapeliai, kurių muziejuje taip simboliškai eksponuojuosi, jų rėmimasis romantine tradicija, praeities legendomis, tautiniais padavimais, ne jų drąsa svajoti apie neįmanomą ateitį ir nepriklausomybės, tada – absoliučiai neįmanomos vizijos – nebūtų dabar Vilnius Lietuvos sostine, nebūtų lietuvių kalba išlikus, nepriklausoma Lietuva  atgimusi, – sako autorė. – Dabar tikime mokslo logika ir technikos galiomis. Bet ateities viziją valstybei, tautai, žmonėms sukurti yra ne jų galioj – tai meno, kūrybos, vaizduotės teritorija. Ir  kas nori po savęs pasaulį palikti geresnį, gražesnį, teisingesnį – kitokį, turi jį kurti jau čia ir dabar. Ir stengtis jį parodyti kitiems“.

Kodėl autorė pasivadino taip keistai, Gaiva Paprastoji? Yra tokia žolelė – paprastoji gaiva (Lapsana communis lot.). Gaivos paveiksluose irgi daug žolynų, paukščių, dangaus ženklų – viskas juda, kruta, gyvena, oras įvairiomis spalvomis švyti. Vienas darbas lyg ir tęsia kitą, o visi kartu jie sudaro savą visatą, kūrėjos nuosavą – kitokį pasaulį. O gal ji tiesiog ilgisi idealizuotos Lietuvos…

Gaiva gimė 1967 m. Kaune. Baigusi dailės studijas pradėjo sėkmingą drabužių modeliuotojos karjerą. Kartu su buvusia savo dėstytoja O. Kujeliene dalyvavo pirmuosiuose Pabaltijo madų festivaliuose Taline ir Vilniuje – 1991 m. Vilniaus Madų dienose buvo apdovanotos už kolekciją, skirtą Sausio 13-osios aukų atminimui. Nuo 1993 m. menininkė gyvena Olandijoje, čia išbandė ir kitus taikomuosius menus – keramiką, tekstilę, iliustravimą. Kelerius metus studijavo kultūrotyrą. Senoviška kiaušininės temperos ant medžio technika tapo nuo 2007 m. Darbus į Lietuvą pernai atvežė pirmą kartą.

Straipsniai apie autorę, jos kūrybą ir gyvenimą:

Menininkė Gaiva Paprastoji: „Jaučiuosi atėjusi iš prieškario“

Menininkės metas grįžti

Mitinės erdvės pulsavimai